Uchazeči

Vítejte na Katedře fyziky! Zajímá vás svět elementárních částic, termojaderná fúze, moderní matematické teorie a aktuální teoretické i technologické výzvy? Pak jste na správné adrese. Na naší katedře máte možnost od základů proniknout do světa fyziky, již během studia navázat mezinárodní spolupráce a připravit se na kariéru vědce či odborníka v praxi. Můžete se ubírat čtyřmi směry:  

 

  • Studovat Jadernou a částicovou fyziku a dozvědět se podrobně o tom, jakými zákony se řídí nejmenší konstituenty hmoty, jak se částice detekují, jak se zpracovávají data z velkých experimentů, a to přímo na nejprestižnějších pracovištích světa, jako je CERN či BNL.
  • Zabrat se do teorie, kvantové fyziky či aplikované matematiky při studiu Matematické fyziky. Obor nabízí vhled do moderních matematických disciplín, jako jsou obecná teorie relativity, diferenciální geometrie, či teorie Lieových algeber, bez kterých by se současná věda neobešla.
  • Připojit se k intenzivnímu výzkumu v oblasti termojaderné fúze, jež je perspektivním zdrojem energie budoucnosti. Zaměření Fyzika plazmatu a termojaderné fúze studenty připravuje teoreticky i prakticky na práci v řadě oborů od energetiky, přes medicínu až po materiálové inženýrství.  
  • Vstoupit do světa kvantových technologií, které představují rychle se rozvíjející, moderní oblast fyzikálního výzkumu s řadou aplikací, jako jsou kvantová informace a komunikace, kvantová optika, fyzika a technika laserů, pevných látek a nanomateriálů. Nejen to nabízí směr Kvantové technologie.

Všechny studenty Katedry fyziky čeká společný základ ve fyzice a matematice, v rámci kterého si osvojí mimo jiné základy mechaniky, elektřiny a magnetismu, termodynamiky a statistické fyziky, vlnění, optiky a atomové fyziky. Kromě toho také získají základ v programování, jenž je nezbytnou součástí většiny současných vědeckých disciplín. Studium je doplněno řadou volitelných předmětů z široké nabídky, která odpovídá zájmům studenta a jeho zaměření.

Zajímá vás, jak probíhá přijímací řízení nebo na koho se obrátit s dotazem ohledně studia na naší katedře?
Podívejte se na Jaderku ještě před zahájením studia! Katedra fyziky pořádá akce pro střední školy i širokou veřejnost.