Akce pro středoškoláky

Jsi středoškolák a zajímá Tě věda? Přijď si na Katedru fyziky vyzkoušet, jak vypadá práce vědce.
K tomuto účelu pořádáme každoročně několik akcí, stačí si vybrat! 

 

Týden vědy

Týden

Týden vědy je určen pro fyzikálně, matematicky, chemicky a informačně nadané a motivované studenty, kteříuvažují o studiu na technických a přírodovědných oborech vysokých škol. Na co se můžeš těšit? Program se tradičně skládá z následujících bodů:
 
  • přednášky předních výzkumníků a učitelů nejen FJFI ČVUT
  • miniprojekty, kde budete provádět odbornou vědeckou práci, a nakonec ji také po způsobu vědcůzpracujete do sborní
    kového příspěvku a prezentace
  • exkurze na vrcholná vědecká pracoviště
  • diskuzní fóra se studenty FJFI ČVUT
  • seznamovací akce pevnost Břehyard a kasino

 
Hlavní náplní Týdne vědy je seznámení s formou vědecké komunikace. Projdeš celým procesem, na jehož konci stojí vědecký článek - meta každého vědce. Dostaneš instrukce k práci a experimentální zařízení, poté provedeš experiment, data zpracuješ, a na jejich základě dospěješ k poznání dané problematiky.

Více informací najdeš na Týden vědy.

 

Staň se na den vědkyní

Vedkyne

Valné shromáždění Organizace spojených národů vyhlásilo v roce 2015 Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který připadá každý rok na 11. února.

Cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich přístup k vědeckému vzdělání a účast ve vědeckých aktivitách. Díky naší akci Staň se na den vědkyní máte i Vy příležitost oslavit tento den s námi a přitom se seznámit s různými zaměřeními matematiky, fyziky a chemie.

Čekají Tě přednášky, diskuze, ale hlavně seznámení s perspektivními vědkyněmi, které Ti mohou z první ruky potvrdit, že věda je pro ženy jako dělaná.

Více informací najdeš na Staň se na den vědkyní.

 

Staň se na den částicovým fyzikem

Masterclasses


Jaké je to být fyzikem v CERNu? Přijď si to na den vyzkoušet k nám na katedru. Účastníci semináře analyzují reálná data z experimentů na urychlovači LHC v CERNu. Vyzkouší si postupy, které doprovázejí zkoumání základních vlastností hmoty a objevy nových částic. Seznámí se s hlavními myšlenkami kvantové mechaniky a modely popisující mikrosvět.


Dopoledne probíhají přednášky z částicové fyziky. Po praktickém cvičení se prostřednictvím videokonference všechny zúčastněné partnerské instituce připojí do CERNu a porovnávají svoje výsledky s možností vzájemné diskuze.
International Particle Physics Masterclasses na FJFI ČVUT pořádáme s podporou CERN-CZ, BNL-CZ, Pražské Pobočky JČMF a Pražské sekce EPS Young Minds.

Aktuální informace sleduj na stránkách International Masterclasses - Staň se na den částicovým fyzikem.

 

Turnaj mladých fyziků

Turnaj mladých fyziků (TMF) je středoškolská týmová soutěž. Jejím základem je náročná příprava experimentálních fyzikálních úloh v průběhu roku, jejich zpracování a následné prezentace v jednotlivých kolech soutěže. Tyto úlohy jsou vždy vyhlášeny mezinárodně jednotně pro všechna kola soutěže The International Physicists' Tournament.
FJFI soutěž dlouhodobě podporuje - mimo jiné organizuje regionální kolo, spolupracuje na Úvodním soustředění TMF a podílí se na přípravě týmů.Podrobnosti o soutěži (pravidla, aktuální úlohy, propozice aktuálního ročníku) jsou na stránce Turnaje mladých fyziků.

 

Zajímají-li Tě další akce, které pro střední školy pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, podívej se na tyto stránky. Najdeš tam akce organizované jinými katedrami, přípravné kurzy, které se Ti mohou v začátcích hodit, či informace o příštím dni otevřených dvěří.