Aplikace statistické fyziky

ekonofyzikaFormalismus statistické fyziky dovoluje aplikovat obecné výsledky do různých oborů, jako je teorie pevných látek, biologie nebo ekonomie. Některé z těchto aplikací jsou předmětem našeho zájmu.

Anyony jsou částice, které se objevují ve dvojdimenzionálních systémech a jsou zobecněním fermionů a bosonů. Je s nimi spojen např. frakční kvantový Hallův jev. Zkoumáme popis systémů obsahujících anyony. 

Teoretický popis Brownova pohybu a jeho zobecnění aplikujeme na analýzu obecných časových řad, např. vývoj cen na finančních trzích. Aplikacemi fyzikálních metod ve finančních trzích se zabývá obor, která se jmenuje ekonofyzika. Využíváme metod především z teorie stochastických procesů a statistické fyziky, kde roli teploty hraje volatilita.  

 

Přidej se k nám

Pracovníci

JménoEmailMístnostTel.
doc. Ing. Mgr. Petr Jizba Ph.D.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Břehová, 120420771276595
Ing. Václav Zatloukal Ph.D.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Břehová, 120420771276617